top of page

Çocuk Odasında Feng Shui


Çocuklarımızın başarılı olması için en iyi okullara, kurslara, aktivitelere yolluyoruz, sosyolojik olarak gelişsin diye psikologlardan görüşler alıyoruz, her şeyin en iyisini yapabildiğimiz kadarıyla onlar için yapmak istiyoruz. Bu kadar çok şey araştırıp planlarken en çok vakit geçirdikleri yer odalarını düzenlerken çocuk odalarında feng shuiye göre nelere dikkat ediyoruz?

​​Günde ortalama 8 saat uyku, minimum 2-3 saat oyun oynadıklarını düşünürsek, neredeyse günün yarısını odalarında geçiriyorlar. Peki bu kadar vakit geçirdikleri odalarının enerjisi onları nasıl etkiliyor? Çocuklarımızın odalarını yerleştirirken feng shuiye göre neleri doğru neleri yanlış yapıyoruz bakalım 😊

Okulların açıldığı bu haftada çocuklarımızın başarısını birazda feng shui ile destekleyelim.

Odanın rengi en önemli unsurlardan birisi . Feng shuide her sey 5 element üzerine kuruludur, ateş, toprak,metal,su ve ağaç. Bu 5 element arasında yapıcı ve yıkıcı bir döngü mevcut bizde yaptığımız analiz ve düzenlemelerle bu elementlerin mekanda ve insanda dengede olmasını sağlıyoruz. Her elementin temsil ettiği bir renkler bulunmakta o yüzden mekanlarımızda kullandığımız renkler çok önemli. Kullandığımız renk odadaki iyi enerjileride aktif hale getirebilir kötü enerjileride.

Feng shui de yin ve yang kavramları mevcuttur. Yin sakinliği, yang da hareketliliği temsil eder. Salon mutfak gibi alanlarımız yang, yatak odası çalışma odası gibi alanlarımız ise yin alanlardır. Bu yüzden yatak odalarımızı evimizde olabildiğince hareketli alanlardan uzak sakin alanlarda konumlandırmalıyız.

Öncelikle oda için en uygun konum, renk, malzeme vb seçimler için mutlaka alanın feng shui analizi çıkartılıp karar verilmeli. Luopan pusula, mimari planlar ve binanın yaşı ile uçan yıldızlar haritası çıkartılmadan yapılan her seçim bizi yanlış seçimlere yönlendirecektir.

Feng Shuide iyi bir uyku ve sağlık için çok önemli.​​

** Yatak direk kapının karşısında olmamalı. Kapıdan direk gelen enerji uykuyu böler ve buda ertesi gün çocuğumuzun okuldaki enerjisinin düşük dikkatinin dağınık olmasını sağlar.

** Yatak başı duvara dayalı olmalı.

** Yatak başının arkasındaki duvar

tuvalet yada banyo duvarı olmamalı.

** Kiriş altında uyumak sağlık problemlerine yol açmaktadır. Yatak kiriş altında konumlanmamalı.

** Yatak başının yönü çocuğun kua numarasına göre belirlenmeli.

** Bazalı yataklar dağınıklık gidermede birebir olabilir ama o dağınıklığın üzerinde uyumak çocuklarımızın kafasında da dağınıklığa yol açmakta. Bazasız kullanma şansımız yoksa en azından düzenli tutup yastık yorgan gibi şeyler koyabiliriz.

** Aynalar yatak odaları için pek tercih edilen objeler değildir. Ortamlara yang ( hareket ) enerjisi katmakta ve uyku problemlerine yol açmakta

Feng Shuiye göre düzenlenen çalışma alanlarında çocuklar daha verimli ve istekli çalışıyor.

** Çalışma masası kapının karşısında olmamalı kapıdan direk gelen enerji konsantrasyon sorunlarına yok açar.

** Daha iyi odaklanabilmek için sırtı duvara dönük olmalı.Bu yıl ( çin takvimine göre şubata kadar ) Grand duke enerjisi kuzeybatıda çalışma masasında kuzeybatıya bakarak oturması zıtlık yaratır ancak sırtını kuzeybatıya çevirirse yılın enerjisinden destek alır.

** Kapıya sırtı dönük oturmamalı, başka bir seçeneği yoksa masasına kapıyı göreceği minik bir ayna koyabilirsiniz.

** Fenshui sadeliği sever dağınık yerlerde enerji tıkanıklıkları oluşur bu sebeple çocuklarımıza hem çalışma masalarını hede odalarını toplamayı öğretmeliyiz.

Mimari feng shui danışmanlığı hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki bilgi formu linkine tıklayabilirsiniz.

312 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page