top of page

Feng shuide doğru bilinen yanlışlar


Feng shuide doğru bilinen yanlışlar eğitim almadan önce benimde en çok araştırdığım başlıktı. İnternette dolanan bir çok farklı bilgiden dolayı neye inansam, neyi uygulasam bilemez durumdaydım hatta birçok saçma bilgi sayesinde feng shuinin ne kadar doğru bir sistem olduğuna bile inancım kalmamıştı.

Peki öncelikle feng shui nedir kısa bir bilgi verelim.

Feng shui nedir?

‘ Eğer evrenin gizemini anlamak istiyorsanız; enerji, frekans ve titreşim yasalarıyla düşünün ’ Nikola Tesla

Doğada canlı, cansız her şey bir titreşim ve enerji halindedir. Mekanlarımız, objelerimiz, insanlar hayvanlar hatta organlarımız dahi. Hepimizin etrafımıza saldığımız bir titreşimi mevcut. Nasıl ki bizlerin enerjisi, titreşimi zamanla değişebiliyorsa mekanlarımızın enerjileri de aynı şekilde zaman ve diğer faktörlerle değişmekte.

Feng shui insan, mekan ve zaman faktörünü bir arada kullanıp 5 element dengesi ile mekanlarımızı daha kaliteli ve bereketli bir hale getirmeye yarayan doğanın bize sunduğu bir güç aslında 😊

Peki biz bu kadim bilgi feng shuiyi evlerimizde işyerlerimizde uygularken nelere dikkat etmeliyiz? İnternette bir çok kitapta yer alan bilgilerden hangisini doğru kabul etmeliyiz?

Evimin bereket köşesini kapıya göre bulabilir miyim?

Eğitimlerde en çok üstüne durulan konulardan birisidir. Çinde tüm imparatorlar güçlerini elinden kaybetmemek için feng shui bilgilerinden yararlanırlardı. Feng shui masterlarıda onlar için çok önemli kişilerdi. Ming imparatorluğu döneminde imparator yalnızca kendi feng shui kuralarını uygulayabilsin diye tüm feng shui masterlarını öldürdü ve sahte feng shui kitapları bastırdı. Ev ya da oda kapısını merkez kabul edip bereket vs yönlerinin bulunmasını sağlayan siyah şapka ekolude bu dönem ortaya yanlış bilgi olarak çıktı.

Peki doğru feng shui nasıl uygulanır ? Her mekanın olumlu ve olumsuz yönleri luopan pusula ile ölçüm yapılıp mimari plan üzerinde uçan yıldızlar teoremine göre hesaplama ile belirlenebilir. Binanın yapılış tarihi, mimari projesi ve luopan pusula olmadan uygulanan hiçbir analiz yeterli ve doğru değildir.

Feng shui bir din midir?

Feng shui bir dini inanış değil, doğanın enerjisini mekanlarımızda kullanmamızı sağlayan bir metafizik sistemidir. Herhangi bir dinle bağlılığı yoktur.

Kırmızı, mor rengi paranın rengi midir? Evimde kullansan para getirir mi?

Feng shui 5 element dengesine göre kurulmuş bir sistemdir. Her elementin temsil ettiği renkler, şekiller, objeler duygular ve organlar vardır. Ancak 5 elementte parayı temsil eden bir renk,şekil vs bulunmamaktadır. Mekanlarımızı daha bereketli bir hale getirmek için uçan yıldızlar teoremine göre su yıldızı 8 bereket yıldızı ve 9 gelecek bereket yıldızının aktif ve iyi bir alanda onları daha aktive edecek element ve objelerle kullanılıyor olması gerekmektedir.

Feng shui ye göre evimi düzenlemek istesem tadilat yapmak zorunda kalırım ?

Feng shui analizlerinde uçan yıldızlar teoremine göre hangi yıldızın evin hangi alanına denk geldiği incelenmektedir. Bu hesaplamaya göre olumlu alanları daha aktif hale getirecek elementler olumsuz alanlarında daha pozitif hale gelmesini sağlayacak elementler kullanılmaktadır. Çok büyük problemlerle denk gelinmediği sürece mekanları yıkıp dökmeye gerek yoktur. Mekanda kullanılan objeler aksesuarlarda renklendirmeler ve doğru malzeme seçimleri ile alanlar daha bereketli hale getirilebilmektedir.

Aynalar evdeki bereketi arttırır.

Aynalar mekanlarda en dikkat edilerek kullanılması gereken objelerdir. Bulundukları alandaki enerjiyi daha da arttırırlar. Önemli olan aynanın denk geldiği yerde hangi uçan yıldızın olduğunu bilmek. Örneğin 5 kaza bela yıldızının olduğu bir alanda ayna kullanmak oradaki olumsuz enerjiyi daha da arttırır ve maddi manevi sıkıntılara yol açabilir.

Oturduğumu evde bizden önce yaşayanlar iflas etmiş bizimde işlerimiz kötü gidecek?

Yanlış. Feng shui analizlerinde ele alınan bazı etkenler vardır bunlardan biriside zaman faktörüdür. Evrende hiçbir şeyin enerjisi sabit değildir zaman değiştikçe değişen enerjiler vardır. Yapılan feng shui analizleri mimari olarak aynı olsada zaman kavramıyla değişkenlikler göstermektedir.

Aynı zamanda kişilerin doğum tarihine göre belirlenen dört sutun analizi de feng shui analizlerinde önem taşımaktadır. Mekanın feng shuisi iyi olsa da kişi kötü şans döneminde ise işlerinde zorluk yaşaması normaldir. Bu sebeple doğru feng shui analizi için zaman insan ve mekan bir arada ele alınmaktadır.

Feng shui ile ilgili diğer merak ettiğiniz sorularınız için aşağıdaki bilgi formu linkini tıklayabilirsiniz

299 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

תגובות


bottom of page